- Jeg har alltid hatt en interesse for kampsport, så jeg begynte på Taekwon-Do, sier Øyvind Stokland Røthing. Gutten har gjort det bra, og er i disse dager klar for VM!
Av Silje Huseklepp ( tekst) og Joakim Omdahl ( foto)
Øyvind Stokland Røthing sitter i en av de blå sofaene i hovedinngangen på Nordmøre folkehøgskole. Han har holdt på med Taekwon-Do siden han var 10 år, og gikk rett fra juniorlandslaget til seniorlandslaget.
- I slutten av november skal jeg være med i VM som blir holdt i Argentina. Der skal jeg delta med tolv andre fra Norge.
Han stopper og tenker seg om. – Jeg tror det var tolv, legger han til og smiler.
Var ivrig på konkurranse.
På det norske landslaget i Taekwon-Do er de mer rutinerte og mer taktiske, så Øyvind er blitt vant med høgt nivå. De har sett hvordan han har utviklet seg, derfor ble han tatt ut på landslaget.
- Jeg synest det er spennende å tenke på det, og ser virkelig frem til VM. Jeg har vært med i et verdenscupstevne, men dette er noe enda større.
Går på folkehøgskole for å bli enda bedre.
- Jeg valgte Nordmøre folkehøgskole fordi det var den eneste skolen i Norge som hadde Taekwon-Do som linjefag. Dette er en fin måte å spesialisere seg på, for jeg ønsker å bli en bedre taekwon-doutøver.
Han reiser seg og gjør seg klar for trening. Styrketrening er det neste som står på programmet. Det blir mye trening for Øyvind, oppimot 20 timer i uka.

